Ráda bych se s vámi podělila o několik způsobů vědomého dýchání, které mi pomohly v životě překonat určité nesnáze. Mohu říct, že mě tyto techniky doslova vytáhly a navrátily zpět na cestu sebeuzdravování. Mám je velmi dobře vyzkoušené a osvědčené v praxi. Vracím se k nim a využívám jejich benefitů podle potřeby a příležitostí. Vedou moji pozornost zpátky k tělu a vnímání prožitků.
V tomto článku vám představím čtyři typy dýchání, které dokáží zlepšovat náladu, povzbudit, měnit pocity a myšlenkové formy i rozpouštět energetické bloky. Při pravidelném praktikování vás život začne více bavit, naplňovat a navyšovat vaši energii.
Všimla jste si někdy, co se děje s vaším dechem, když se objeví nečekaná a nepříjemná situace?
Většina z nás se pokouší kontrolovat své tělo, emoce a myšlenky nevědomě pomocí dechu a to tím, že dech zadržuje v situacích, které jsou nám nějakým způsobem nepříjemné a pro nás náročné.
Můžeme se ale vědomě rozhodnout, kam chceme dávat svou pozornost. Rozhodnout se, jak se chceme cítit a pak musíme udělat něco pro tuto změnu! Poslouží nám k tomu například vědomá práce s dechem.
Při řízeném dechu se napětí z těla dokáže uvolnit rychleji. Přicházejí nové pocity a jasnější myšlenky.
Kam dáváme naší pozornost to posilujeme a tam jde i naše energie.
Nejprve položte sama sobě tyto otázky a pokuste se najít odpovědi:
Zkuste si to pojmenovat…
Pojďte se se mnou naučit práci s dechem tak, abyste se dokázala rozhodnout, jak se chcete cítit a co prožívat v životních situacích a nebýt přitom ovládána stále se opakujícími vzorci.
Pokud se naučíte práci s dechem, můžete dosáhnout velkých změn ve svých energetických drahách. Bude jimi vedeno více potence, kterou pak tělo může využít pro další léčení.
Při praxi s dechem je důležité vědět, jakou změnu dokáže vyvolat různý rytmus dýchání v našem vědomí. U každého typu dýchání proto uvádím jeho využití. Některé techniky vás uvedou do stavu klidu, jiné naplní energií a jiné otevírají srdce nebo probouzí vzrušující pocity.
Jakmile se budete učit a měnit svůj běžný rytmus dechu, budete více okysličovat svá těla a začnete se i jinak cítit. Je zcela přirozené, že se může objevit během cvičení mírné motání hlavy v důsledku zvýšeného příjmu kyslíku (překysličení).
Také je důležité vědět, co dělat, pokud se během cvičení objeví nežádoucí myšlenka. Mám na to tento postup:
Provádějte 5 až 10 minut.
Práci s dechem u tohoto typu můžete zrychlovat nebo zpomalovat. Dech dokáže měnit naše vědomí, uvolňuje napětí a otevírá srdeční oblast.
Po ukončení řízeného dechu se 3x zhluboka nadechněte a vydechněte. Teď již dýchejte, jak jste zvyklá.
Provádějte 5 až 10 minut.
Spodní dýchání používám, když se potřebuji zklidnit a otevřít své smysly. Je to ideální dech, chcete-li se dostat ze stavu stresu či spěchu do stavu uvolnění a lehkosti.
Po ukončení praxe se 3x zhluboka nadechněte a vydechněte. Teď již dýchejte, jak jste zvyklá.
Během dýchání se může objevit pocit tepla v obličeji nebo můžete zavnímat propojení horních a spodních čaker.
Provádějte 5 až 10 minut.
Tento typ dýchání buduje energii a rozproudí ji po těle. Zesiluje pocity – emocionální i tělesné. Je obzvláště vhodné pro cirkulaci erotické energie, jak vaším tělem, tak mezi vámi a tělem partnera. Můžete ho využít i při procházkách v přírodě a více nadechovat tímto způsobem energii přírody.
Podstata kruhového dechu je v neustálém dýchání bez jakékoliv přestávky mezi nádechem a výdechem. Nádech přechází plynule do výdechu, který dále bezprostředně navazuje na další nádech. Tento druh dýchání můžeme praktikovat vsedě, vestoje i vleže.
Po ukončení praxe se 3x zhluboka nadechněte a vydechněte. Teď již dýchejte, jak jste zvyklá.
Cvičte maximálně 1 až 2 minuty. Dýchejte nosem!
Tento dech je velmi rychlý a nepřerušovaný s důrazem na výdech.
Využívám ho, když potřebuji rychle doplnit energii nebo navrátit pozornost před něčím důležitým. Probouzí, čistí plíce a krev. Poskytuje vhledy do vlastního života. Budete si připadat jako znovuzrozená a můžete cítit i vnitřní zahřátí orgánů.
Po ukončení řízeného dechu se 3x zhluboka nadechněte a vydechněte. Teď již dýchejte, jak jste zvyklá. Chvilku zůstaňte sedět, nezvedejte se hned po skončení cvičení.
Pokud se začnou objevovat zadržované emoce, všimněte si jich. Možná se vám spojí s nějakým prožitým příběhem nebo taky nemusí…. nevadí. Zkuste je jen prodýchat a dát jim prostor k uvolnění až na úrovni tkáňové paměti. Tyto emoce se mohou objevit, pokud přijde čas a tělo má dostatek potence na jejich propuštění. Zpomalte dýchání a uvolněte se a volně vydechujte. Vše je v pořádku…
Po každém cvičení porovnejte, jak jste se cítila před praxí s dechem a jak po skončení. Nejlépe se toho docílí spočinutím v procvičovací pozici a pozorováním svého těla a jeho prožitků.
Jak se vám teď daří? Co se změnilo? A co naše myšlenky?
Procvičujte a připomínejte si každý den svůj dech. Využívejte vědomou práci s dechem co nejčastěji a pamatujte, že časté opakování z vás udělá mistra.
Katka ♡
Vaše průvodkyně na cestě sebe-léčení